O autorze
nic prostszego to istniejący od 2009 roku blog naukowy. Autor jest chemikiem z wykształcenia i powołania, biologiem wszelakim z zainteresowania oraz molem książkowym z wychowania, co niewątpliwie bardzo pomaga mu pisać o wielu innych ciekawszych sprawach niż tylko chemia i biologia. Od polityki się raczej odżegnuje, chyba że dotyczy nauki. Ponadto lubi chodzić po górach, a najszczęśliwszy byłby, gdyby w Himalajach był dostęp do baz czasopism. Czasem wpada w dziwny nastrój i mówi o sobie w trzeciej osobie, ale zazwyczaj szybko mi to mija. W serwisie naTemat piszę po godzinach.

Zapraszam też do zaglądania na okolicznościowy projekt z okazji 60. rocznicy opisania struktury DNA, Podwójna Helisa.

Jak ewaluować naukę, czyli ciekawe przypadki impact factoru

Jak ocenić znaczenie badań naukowych? Jak zmierzyć jakość odkrycia? Jak odsiać doświadczalne ziarna od plew? Na świecie prowadzi się coraz to więcej i więcej badań naukowych, a powszechny dostęp do infomacji - i publikacji - przez internet sprawia, że zalewa nas fala doniesień o coraz to nowych odkryciach. Świat nauki ma jednak kilka metod, które pozwolą nam ocenić, czy badania, o których czytamy tu i tam, są warte rozgłosu, czy funta kłaków nie warte. Najpowszechniej stosowaną zaś jest wskaźnik opracowany przez Institute for Scientific Information, znany pod angielską nazwą impact factor.

Impact factor, gdyby miał polską nazwę, nazywałby się zapewne wskaźnikiem wpływu. Bo i to właśnie mierzy - wpływ, jaki wyniki danych badań mają na dalszy rozwój nauki. Jak to robi? W najprostszy możliwy sposób: sprawdzając, jak często cytowana jest dana praca. Bo im cześciej jest cytowana, tym bardziej jest popularna, tym większa liczba badaczy ją przeczytała i być może się zainspirowała.

To jest jednak bardzo uproszczone postawienie sprawy. Impact factor nie mierzy bowiem cytowalności poszczególnych publikacji - jest on obliczany dla całych pism. Może się więc zdarzyć, że publikacja mierna trafi jakimś cudem do pisma o wysokim impact factorze - podnosząc tym samym prestiż autora (bo łatwiej wówczas o finansowanie), ale nie wpływając znacząco na prestiż pisma. Ale działać może to i w drugą stronę - jedna dobrze ulokowana publikacja może odmienić oblicze żurnala. Ale o tym za moment.

Impact factor jest wskaźnikiem aktualnym - obliczany jest przez Thomsona Reutersa (firmę, która przejęła ISI) corocznie, na podstawie cytowań z dwóch poprzednich lat. Jego wartość dla różnych pism dobrze zatem obrazuje aktualne trendy w nauce. Te publikujące interesujące badania, przyciągające uwagę wielu badaczy, będą bowiem cytowane często i gęsto, zaś impact factor pisma będzie rósł.


Nie wszyscy jednak są z takiego stanu rzeczy zadowoleni, ze wspomnianego już wcześniej powodu: bowiem wskaźnik ten mówi nam o jakości pisma, nie zaś poszczególnych publikacji. Stąd też biorą się próby opracowania podobnych wskaźników, które lepiej opisywałyby naukową rzeczywistość. Jednym z takim wskaźników jest indeks Hirscha, który - w uproszczeniu - pozwala określić znaczenie prac naukowych badacza. Jest on z pewnością nieco lepszym narzędziem opsiującym dorobek badacze, ale idealny też nie jest. Nie uwzględnia on bowiem wielu czynników: dlaczego, dla przykładu, praca była cytowana (bo mogła być równie dlatego, że zawierała bzdury); którym autorem pracy był badacz; ile prac dany badacz opublikował. Indeks Hirscha można w dodatku łatwo zmanipulować poprzez autocytowanie: czyli cytowanie własnych prac.


Ale i impact factor nie jest wolny od tego typu problemów. I tu dochodzimy do dwóch przykładów, o których dzisiaj chciałem w zasadzie opowiedzieć. Pierwszy przykład pochodzi sprzed pięciu lat. W 2007 roku redaktorzy fachowego pisma medycznego o dźwięcznej nazwie Folia Phoniatrica et Logopaedica postanowili zaprotestować przeciwko stosowaniu impact factoru wszędzie i jako lekarstwo na każdą bolączkę. Bo jak już wspomniałem, impact factor, chociać dostarcza nam sporo informacji, idealny jednak nie jest; nadużywany zaś jest do wywierania nacisku finansowego i prestiżowego na badaczy. W ramach protestu redaktorzy pisma napisali krótką notkę, w której zacytowali wszystkie artykuły opublikowane w żurnalu w poprzednich dwóch latach. Na skutek tego autocytowania IF pisma wzrósł z 0.66 do 1.44 w roku kolejnym. Protest poskutkował jednak głównie tym, że Thomson Reuters postanowił wykluczyć pismo z impact factorowej klasyfikacji w dwóch kolejnych latach. Ot i padła rebelia.

Drugi przykład tego, jak można zmanipulować impact factor jest nieco tylko świeższy. W 2008 roku Acta Crystallographica Section A, pismo publikujące najważniejsze doniesienia z dziedziny krystalografii, opublikowało pracę przeglądową George'a Sheldricka z uczelni w Goettingen dotyczącą historii SHELX. SHELX to open-source'owy program rozwijany przez Sheldricka już od lat 60. poprzedniego stulecia, bardzo powszechnie stosowany przez krystalografów. Sheldrick w swojej przeglądówce umieścił zaś następujące zdanie:

"Ta publikacja może służyć jako referencja do literatury przedmiotu, gdy jeden lub więcej open-source'owych programów SHELX (a także wersja firmy Bruker AXS - SHELXTL) jest stosowanych w trakcie rozwiązywania struktur kryształów."

To mniej więcej tak, jak gdyby Bill Gates opublikował króciutką pracę o, weźmy na to, początkach Microsoftu, a na końcu napisał: gdy użytkownik w czasie opisywanych badań korzysta z OS Windows, niniejsza praca może być cytowana jako literatura przedmiotu.

Publikacja poskutkowała tym, że Acta Crystallographica Section A, które do tej pory miało przyzwoity jak na niszowe pismo IF nieco powyżej dwóch, w 2009 roku poszybowało. I to poszybowało wysoko do wartości blisko 50, z piedestału spychając np. Nature (w 2009 - 31.434), Science (28.103), a nawet New England Journal of Medicine, który zazwyczaj plasuje się na drugim miejscu pośród pism o najwyższym IF (47.050). Jedyne pismo, którego pozycja nie została zagrożona to CA: A Cancer Journal for Clinicians, którego IF w 2009 sięgał blisko 88, obecnie zaś wynosi ponad 94.

W tym jednak przypadku liczyć można na sprzężenie zrotne systemu. Jeśli Acta Crystallographica Section A nie opublikuje (a raczej już nie opublikowało) artykułu, który wywołałby podobną lawinę cytowań jak praca Sheldricka, w raporcie cytowań na obecny rok - który ukaże się jednak dopiero w lecie przyszłego roku - pismo prawdopodobnie wróci do swojego uprzedniego poziomu.

Może więc nie jest impact factor wskaźnikiem idealnym, ale jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. A idealnego miernika znaczenia i wpływu publikacji jeszcze nikt nie wymyślił. No, może poza Noblem, ale też i jest ten wskaźnik ograniczony do kilku zaledwie dziedzin, a w nich do trzech tylko osób rocznie...
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...