O autorze
nic prostszego to istniejący od 2009 roku blog naukowy. Autor jest chemikiem z wykształcenia i powołania, biologiem wszelakim z zainteresowania oraz molem książkowym z wychowania, co niewątpliwie bardzo pomaga mu pisać o wielu innych ciekawszych sprawach niż tylko chemia i biologia. Od polityki się raczej odżegnuje, chyba że dotyczy nauki. Ponadto lubi chodzić po górach, a najszczęśliwszy byłby, gdyby w Himalajach był dostęp do baz czasopism. Czasem wpada w dziwny nastrój i mówi o sobie w trzeciej osobie, ale zazwyczaj szybko mi to mija. W serwisie naTemat piszę po godzinach.

Zapraszam też do zaglądania na okolicznościowy projekt z okazji 60. rocznicy opisania struktury DNA, Podwójna Helisa.

Kraków wita nowy cyklotron

Historia zaczyna się 13 września 2006 roku. W Krakowie podpisany zostaje dokument będący fundamentem Narodowego Centrum Radioterapii Hadronowej. W skład konsorcjum pracującym nad jego rozwojem wchodzi wiele jednostek badawczych z całej Polski...

W planach konsorcjum jest budowa centrum leczenia nowotworów w IFJ PAN – Centrum Cyklotronowego Bronowice – oraz kilka mniejszych inwestycji. W 2009 roku MNiSW przyznaje konsorcjum dotację na niebagatelną kwotę blisko 116 mln złotych (z czego lwią część stanowią fundusze unijne) na zakup cyklotronu i budynek, w której jest zainstalowana. W 2010 konsorcjum dostało kolejne 80 mln na gantry.

Cyklotron, jak może się niektórym Czytelnikom obiło o oczy lub uszy, do Krakowa przyjechał bodajże w maju tego roku i od razu rozpoczęto jego instalację w specjalnie dla niego wybudowanym budynku na tyłach Instytutu. Przy okazji mojej wizyty w Polsce w połowie czerwca postanowiłem się oderwać na moment od emocji około-Eurowych i wybrałem z wizytą do Instytutu zobaczyć, jak wygląda cyklotron w budowie. Bo w końcu taka okazja nie zdarza się szaremu zjadaczowi chleba często. Efektem jest galeria pokazująca głównie bebechy cyklotronu oraz fragmenty instalacji prowadzącej do gantry – ruchomego ramienia maszyny - którą obejrzeć można pokrótce (a wkrótce przeczytać o cyklotronie będzie tam można więcej) na nic prostszego.

Tutaj zaś teaser:

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...